Diş Dolguları, İnley ve Onley Restorasyonlar

Diş dolguları, inley ve onley restorasyonlar; çeşitli nedenlere bağlı olarak diş sert dokusu üzerinde kayıpların meydana geldiği durumlarda kaybedilen dokunun yerinin diş dokusuna uyumlu materyaller ile doldurulması işlemleridir. Doku kaybının çok fazla olmadığı durumlarda klinik ortamda yapılan diş dolguları tedavide sıklıkla tercih edilir. Geleneksel diş dolgularıyla sağlıklı doku desteğinin yeterli oranda sağlayamayacağı oranda doku kaybına sahip dişler ise laboratuvar ortamında dişe özel olarak üretilen inley ya da onley dolgular ile tedavi edilebilir.

İnley ve onley uygulamaları diş üzerindeki konumu, kullanılan materyaller ve yapılan uygulamalara bağlı değerlendirildiğinde geleneksel dolgu ile diş kaplaması arasında kalan bir uygulama olarak da tanımlanabilir.

Diş Dolguları, İnley ve Onley Tedavileri Nasıl Yapılır?

Diş dolguları, inley ve onley tedavileri; oldukça kısa sürede ve konforlu bir şekilde tamamlanabilir. Öncelikle ilgili dişte enfekte diş dokuları temizlenir ve desteksiz diş dokularının bulunduğu alanlar düzenlenir. Bu alana geleneksel diş dolgusu uygulanması planlanıyorsa dolgu yapılacak yüzeye bağlayıcı bir ajan uygulanır ve diş dokusu ve rengiyle uyumlu kompozit dolgu materyali bölgeye yerleştirilir. Kaybedilen dokuya dolgunun adapte edilmesi ve cilalanarak yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesinin ardından tedavi tamamlanır. İnley veya onley restorasyonu yapılmasının planlandığı durumlarda ise doku düzenlemesinin ardından hastanın dişlerinden ölçü alınır ve laboratuvara aktarılır. Laboratuvarda ilgili dişin dayanıklılık ihtiyacına bağlı olarak

kompozit ya da çeşitli seramik materyallerden yararlanılarak bölgeye özel bir dolgu hazırlanır. Klinikte diş hekimi tarafından hazırlanan dolgu dişin üzerinde prova edilir ve dolgunun diş dokusu ile ideal uyum içerisinde olması durumunda diş yüzeyine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılarak tedavi tamamlanır.

Diş dolguları, inley ve onley tedavilerinin tümü kliniğimizde deneyimli hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Siz de Esteethic’ten randevu alarak, ihtiyaç duyduğunuz dolgu tedavileri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Danışın

Formu doldurun, sizi en kısa süre içerisinde arayalım ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.

Beklemek istemezseniz hemen bizi arayın: +90 322 999 4 222