Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği (Gum Contouring) tedavileri, yumuşak doku alanlarında çeşitli işlemler yapılarak gülüş profilinde diş ve diş eti görünümünün düzenlemesini sağlayan uygulamalardır. Yapılan işlemler gülüş hattının simetrik olarak düzenlenmesine ve diş etinin görünürlük oranının değiştirilmesine olanak tanır. Pembe estetik uygulamaları olarak da bilinen bu tedaviler, diş ve diş eti sağlığını tehdit edecek bir durumun var olmaması durumunda her yaşta güvenle uygulanabilir.

Diş Eti Estetiği Tedavilerinde Hangi Uygulamalardan Yararlanılır?

Diş eti estetiği işlemleri temel olarak ağız içerisinde çeşitli bölgelerde yer alan yumuşak dokuların düzenlenmesiyle gerçekleştirilir. Gingivektomi adı verilen diş etinin uzaklaştırılması işlemiyle ya da gingivoplasti olarak adlandırılan diş etinin düzenlenmesi işlemleriyle tedavi sağlanabilir. Tedavi ile simetrik bir diş eti hattının gülüş sırasında görünürlük oranı değiştirilebilir, diş etine bağlı asimetriler ise simetrik görünüm sağlanacak şekilde düzenlenebilir. Diş etinin dişleri gereğinden fazla örttüğü durumlarda fazla doku uzaklaştırılarak diş etinin görünürlük oranı düzenlenebilir ve dişlerin boyu uzatılabilir. Diş görünümünün ideal olduğu durumlarda ise dudak konumlandırma uygulamalarıyla diş etinin görünümü dengelenebilir.

Diş Eti Estetiği Uygulamalarının Avantajlı Yönleri Nelerdir?

  • Oldukça minimal ve konforlu bir işlem olmasına rağmen estetik anlamda önemli oranda değişim sağlanabilmesine olanak tanır.
  • Diş eti çekilmesi ya da büyümesi gibi problemler de bu uygulamalar ile tedavi edilebilir. Bu sayede ağız hijyeninin sürdürülebilirliğine önemli oranda katkı sağlar.
  • Gülüş profilinin neden olduğu özgüvensizlik lerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak sosyal kaygıları önemli oranda azaltabilir.

Diş Eti Estetiği İşlemleri Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği kapsamında yapılan pek çok işlem anestezi uygulaması ya da dikiş atılmasına ihtiyaç duyulmadan konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir. İşlem esnasında ağrı oluşturabilecek durumlarda ise lokal anestezi uygulamasıyla oldukça konforlu ve ağrısız bir tedavi gerçekleştirilebilir. Özellikle lazer uygulamalarından yararlanılan işlemlerde anestezi ya da dikiş uygulamalarına oldukça nadir ihtiyaç duyulur. Uygulama yapılacak alanın durumuna ve boyutuna göre değişkenlik gösterebilse de genellikle tedavinin tek bir seans içinde ve kısa bir sürede tamamlanabilmesi mümkündür. Tedavinin ardından minimal ağrı gözlenebilir ancak diş hekiminin reçete edeceği ilaçlar ile bu durum oldukça kısa bir sürede kontrol altına alınabilir. Siz de dilediğiniz zaman kliniğimizden randevu alarak diş hekimlerimize danışabilir size uygun olan diş eti estetiği işlemleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Danışın

Formu doldurun, sizi en kısa süre içerisinde arayalım ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.

Beklemek istemezseniz hemen bizi arayın: +90 322 999 4 222