E-Max Kaplama

E-max kaplama uygulamaları; dayanıklılık yönünden yüksek oranda güçlendirilmiş, dişin doğal yapısıyla ideal uyuma sahip özel seramik materyalden yapılan diş kaplama uygulamalarıdır. Bu uygulamalarda kullanılan materyalin darbelere karşı direncini artırmak amacıyla seramiğe laboratuar ortamında yüksek basınç uygulaması yapılır.

E-Max Kaplama Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

E-Max kaplama uygulamaları dişlerin belirli bir düzeydeki çürüme, kırılma ya da aşınma durumlarında, hastalığın tedavi edilmesi ve estetik kaybın düzenlenmesi amacıyla uygulanabilir. Kanal tedavisi yapılmış dişlerde, dokuların desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda, kırılganlaşmış olan dişin dayanıklılığını artırmak için çeşitli E-Max kaplama uygulamalarına başvurulabilir. Hastalıkların tedavi prosedüründe yer alabilmesinin yanı sıra estetik anlamda üstün özellikleri sayesinde planlanan estetik uygulamalarda ve gülüş tasarımı kapsamında sıklıkla tercih edilir. Dişlerin belirli düzeydeki renkleşme ya da lekelenme problemlerinde bu durumların neden olduğu estetik dezavantajların ortadan kaldırılması amacıyla uygulanabilir. Küçük dişlere ve aralıklı diş dizilimine sahip bireylerde dişlerin boyutunun bir miktar artırılarak boşlukların kapatılmasında tercih edilebilir. Dişlerin belirli bir düzeye kadar olan eğrilikleri de çeşitli E-max uygulamalarının yardımıyla maskelenebilir.

E-Max Kaplama Tedavilerinin Uygulanamayacağı Durumlar Nelerdir?

E-Max kaplamalarla dayanıklılığı oldukça yüksek protezler yapılması mümkün olsa da kullanılan materyal, diş eksikliklerinin olduğu alanların restore edilmesi için uygun bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle köprü uygulamalarında, özellikle de birden çok diş kaybının neden olduğu uzun boşlukların tedavi edilmesinde tercih edilmez. Kişide diş sıkma veya gıcırdatma gibi parafonksiyonel bir alışkanlığın varlığında dişler üzerine gelen kuvvet, standart bir çiğneme fonksiyonundan çok daha yüksek orandadır. Bu durumlarda E-Max kaplamaların, kuvveti sağlıklı bir şekilde karşılaması oldukça güç olduğundan protez yapımından önce ilgili alışkanlığın tedavi edilmesi önemlidir. Parafonksiyonel alışkanlık tedavisinin sağlanamayacağı durumda ise daha yüksek dayanıma sahip olan zirkonyum materyalinin tercih edilmesi tedavi ömrünün uzatılmasını sağlayabilir.

E-Max Kaplama Uygulamaları Kapsamında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Porselen lamine uygulamalarında dayanıklılık özelliklerinin daha avantajlı olması sayesinde E-Max kaplama materyali sıklıkla tercih edilir. Dişin tüm yüzeylerini kapsayan kaplama uygulamaları da bu materyalle kolaylıkla hazırlanabilir. Kanal tedavisi görmüş dişlerde kaplama tedavisinin dayanıklılığının artırılmasına ihtiyaç duyulduğunda diş kökünden destek alan endokron tedavileri bu uygulamalarla sağlanabilir. Tüm bunların yanı sıra, laboratuar ortamında hazırlanan özel dolgu işlemleri olan inley, onley ve overlay uygulamaları için de E-Max materyali tercih edilebilir.

E-Max Kaplama Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

  • E-Max kaplama materyali doğal dişin yapısıyla oldukça benzer özelliklere sahiptir. Çeşitli renk özellikleri, yüksek ışık geçirgenliği ve kolay cilalanabilir olmasıyla natürel tedaviler yapılabilmesine yardımcı olur.
  • Protezin diş etinden çıkış profilinin doğal dişlerin görünümleriyle uygun olarak hazırlanabilmesi sayesinde diş eti ile yüksek uyum içerisinde olan bir protez yapılabilir.
  • Cilalanmış yüzeyinin pürüzsüzlüğü, yüksek diş ve diş eti uyumuna sahip olması gibi özellikleri plak tutulumunu engelleme konusunda da büyük oranda etkilidir. Bu sayede rutin ağız bakımının sağlandığı durumlarda diş eti dokusunun sağlığı uzun süre korunabilir.
  • Aşındırıcı etkenlere karşı dayanımı oldukça yüksektir. Bu özelliği, oluşturulan pürüzsüz yüzeyi ve renk özelliklerini uzun yıllar boyunca bozulmaya uğramadan koruyabilmesine izin verir.
  • E-Max kaplama uygulamalarında metal kullanımına ihtiyaç duyulmadığından geleneksel metal alt yapılı protezlerin neden olduğu karanlık ve mat görünüm meydana gelmez. Diş etine yakın bölgede gri yansıma gibi problemlerle karşılaşılmaz.
  • İçeriğinde herhangi bir metal elementi barındırmadığından metal alerjisi olan bireylerde de güvenli bir şekilde kullanılabilir.
  • Protez, tasarımında ve üretiminde bilgisayar destekli uygulamalar kullanıldığından oldukça kısa bir sürede ve doku uyumu yüksek olacak şekilde hazırlanabilir.
  • Yapılan tasarım bilgisayar ortamında uzun süre saklanabilir ve ihtiyaç duyulması halinde bu kayıtlara kolaylıkla başvurulabilir.
  • Zaman içerisinde boyutsal değişimlere uğramayacağından, protezin kendisi ya da diş dokusu hasar görmediği sürece diş ile kaplamanın uyumu bozulmaz.
  • E-Max kaplamaların dişe yapıştırma işlemleri, ağız içerisinde çözünmeye uğramayan ve dişle kimyasal olarak bağlantı sağlayan özel bir yapıştırıcı ile yapılır. Bu sayede dokuların sağlığının korunmasına özen gösterildiği durumlarda dişlere yapılan bu protezler uzun ömürlü kullanılabilir.

Kliniğimiz pek çok alanda yüksek avantajlara sahip E-Max kaplama uygulamaları için gerekli donanımları ve deneyimli diş hekimi kadrosuyla bu tedavi hizmetini sizlere sunabilmektedir. Siz de uygulanabilecek ideal tedavi alternatifleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için kliniğimizden randevunuzu oluşturabilir ve konuyu alanında uzman hekimlerimize danışabilirsiniz.

Ücretsiz Danışın

Formu doldurun, sizi en kısa süre içerisinde arayalım ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.

Beklemek istemezseniz hemen bizi arayın: +90 322 999 4 222