Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, kişinin gülmek ya da konuşmak gibi fonksiyonları esnasında ağız ve diş görünümünün estetik beklentilerine uyumlu olması amacıyla planlanan tedavi uygulamalarının tümüdür. Bu uygulamalarla birlikte ağız içerisinde bulunan pek çok doku üzerinde düzenleme yapılması planlanabilir ve kişinin beklentisine uygun olacak şekilde değişim sağlanabilir. Bu kapsamda yapılan çoğu uygulama, dijital ortamda tasarlanabilir ve tasarımlar alternatifleriyle birlikte hastaya sunulabilir. Tasarım planlamaları yapılırken ağız içinin genel durumu, dişlerin birbirleriyle olan komşuluk ilişkisi, hastanın yüz profili ve karakter özellikleri gibi pek çok etken göz önünde bulundurulur. Bu sayede hem ağız ve diş sağlığının devamlılığı desteklenebilir hem de oldukça estetik bir görünüme sahip tedaviler planlanabilir. Yapılacak değişimlere karar verilerek ihtiyaç duyulan materyaller belirlenir. Laboratuvarda materyalin üretimi için gereken süre oldukça kısadır. Hastanın ağız içerisinden detaylı olarak alınan dijital kayıtlar ile oldukça kısa bir sürede ve yüksek oranda doku uyumuna sahip uygulamalar yapılabilmesi mümkündür.

Gülüş Tasarımı Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

 • Yeni bir gülüş profilinin tasarlanabilmesine yardımcı olarak kişinin dış görünüşünde etkili bir değişim sağlar.
 • Doğal diş görünümüne uyumlu pek çok materyal sayesinde natürel gülüş profilini destekleyici tedavilerin yapılmasına olanak tanır.
 • Diş dokularındaki eksiklikler bazı durumlarda dudak veya yanak dokularının desteğini kaybetmesine neden olabilir. Bu durumlarda yapılan tedavi, dokuların desteğini geri kazanmasını sağlayarak kişinin daha genç görünmesine katkıda bulunabilir.
 • Sağladığı estetik avantajlarla birlikte gülüş profiline bağlı özgüven eksikliklerinin ortadan kaldırılmasında etkili olur ve psikolojik sağlığın sürdürülmesine katkıda bulunabilir.
 • Dişte veya diş etinde gözlenen çeşitli hastalıkların tedavisi de gülüş tasarımı kapsamında planlanabilen bazı uygulamalar yardımıyla tedavi edilebilir.
 • Kayıt alınma ve tasarım hazırlama süreçleri dijital sistem üzerinden gerçekleştirildiğinden hata payı minimum düzeye indirilir.
 • Alınan kayıtlar ve bilgisayar ortamında oluşturulan tasarımlar, dijital ortamda kolaylıkla saklanabilir ve ihtiyaç duyulması durumunda tekrar kullanılabilir. Bu sayede ileri dönemde gerek duyulan tedavi işlemini kolaylaştırabilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Dişlerde gözlenen belirli seviyedeki çapraşıklıkların kamufle edilmesi istendiğinde
 • Genetik olarak gözlenen form bozukluklarının düzenlenmesinde
 • Dişlerde çürük, aşınma, kırılma gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen doku kayıplarının estetik olacak şekilde düzenlenmesine ihtiyaç duyulduğunda
 • Diş kayıplarının neden olduğu boşluk alanların estetik bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğinde
 • Dişlerde renk tonunun değiştirilmesi ya da sonradan meydana gelen renk değişiminin maskelenmesi istendiğinde
 • Aralıklı dişlere sahip bireylerde boşluk alanların kapatılması talep edildiğinde
 • Diş eti profilinin simetrik olmadığı durumlarda
 • Gülüş esnasında diş ve diş eti görünüm oranlarının dengeli olmadığı durumlarda gülüş tasarımı yapılabilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Uygulamalarla Yapılabilir?

Diş eti profili üzerinde değişime ihtiyaç duyulduğunda, pembe estetik uygulamaları olarak bilinen diş etinin düzenlenmesi (gingivoplasti) ve diş etinin kesilmesi (ginginvektomi) işlemleri uygulanabilir. Bu uygulamalarla diş etinin görünüm miktarı düzenlenebilir, diş eti seviyelendirmesi sağlanabilir veya dudak konumlandırma uygulaması yapılabilir. Diş renginde değişimin istendiği durumda tercih edilebilecek tedavi kişinin değişim ve kalıcılık beklentisine göre değişebilir. Diş beyazlatma uygulamalarıyla birlikte dişlerin renk tonları kısa sürede, belirgin bir şekilde ve geri dönüşümlü olarak değiştirilebilir. Diş renginin daha fazla açılmasının istendiği durumlarda ve kalıcı renk değişimine ihtiyaç duyulduğunda ise dişlerin mevcut durumlarına uygun çeşitli protez tedavileri planlanabilir. Dişlerin şekil özelliklerinde minimal değişiklikler, özel dolgu uygulamalarıyla sağlanabilirken daha büyük değişikliklerin elde edilmesi için çeşitli protez uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir.

Kliniğimiz yüksek teknolojik imkanları ve alanında uzman hekimleriyle gülüş tasarımı uygulamalarını sizlere sunmak için gerekli donanıma sahiptir. Siz de kliniğimizden randevunuzu kolaylıkla oluşturabilir ve yeni bir gülüşe kavuşmak için tercih edebileceğiniz tedavi alternatifleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Danışın

Formu doldurun, sizi en kısa süre içerisinde arayalım ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.

Beklemek istemezseniz hemen bizi arayın: +90 322 999 4 222