Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavileri (Gum Treatment), dişin kendisinde veya dental implantları çevreleyen yumuşak dokularda hasar gözlendiğinde dokunun sağlığına kavuşması için yapılan tedavilerin tümüdür. İlgili hastalıkların erken döneminde yumuşak dokunun form ya da yapı özelliklerinde kayıplar gözlenirken ilerleyen dönemlerde bölgedeki çene kemiklerinde hasarlar ve diş kayıpları olabilir.  Diş eti hastalıkları aynı zamanda çeşitli sistemik hastalık durumlarında hastalığın şiddetlenmesine neden olabilir. Bu nedenle diş eti sağlığını korumak hem ağız ve diş sağlığı hem de genel sağlık için büyük önem taşır.

Diş Eti Tedavilerini Sağlamak Amacıyla Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni bakteriler olduğu için dişler üzerinde bakteri birikimini artıracak diş taşlarının gözlenmesi durumunda öncelikle diş taşı temizliği ya da derin temizlik işlemleri uygulanmalıdır. Plak birikiminin diş eti altında ileri düzeyde olduğu durumlarda ise cerrahi bir uygulama ile temizlenmesi gerekli olabilir.

Diş etinin büyümesi ya da çekilmesi durumlarında diş etinin kesilmesi (gingivektomi) veya düzenlenmesi (gingivoplasti) tedavileri uygulanabilir. Bu uygulamalar aynı zamanda dokunun sağlıklı olduğu durumlarda diş eti estetiği için tercih edilebilir. Gingivektomi uygulaması aynı zamanda frenulum adı verilen yumuşak doku bağlantı alanlarının olması gerekenden büyük olduğu durumlarda neden olduğu konuşma bozuklukları ve diş eti çekilmelerinin tedavi edilmesi amacıyla bu bağlantı bölgelerinde uygulanabilir.

Diş Etinde Hastalığın Geliştiği Nasıl Anlaşılır?

Diş eti, sağlıklı olduğunda çevredeki dokulara sıkıca tutunan mat yapıda ve soluk renge sahip bir dokudur. Bu görünümdeki değişimler ağızda kötü bir koku gelişmesi, diş etinde kanama, ağrı, şişlik, çekilme; dişlerin sallanması ya da yer değiştirmesi diş eti dokusunda hastalığın var olduğunun göstergesidir. Bu durumlardan bir ya da daha fazlasını fark ettiğinizde diş hekimine başvurmanız geri dönüşü olmayan kayıpların önüne geçebilmeniz için oldukça önemlidir. Siz de diş etlerinizde hastalık geliştiğini düşünüyorsanız kliniğimizden kolaylıkla randevu alabilir ve detaylı muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz Danışın

Formu doldurun, sizi en kısa süre içerisinde arayalım ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.

Beklemek istemezseniz hemen bizi arayın: +90 322 999 4 222